Prezentare Daniel Pop – invatator clasa a II-a

Daniel Pop

Daniel Pop a urmat cursurile Scolii de muzica din Baia Mare, dupa care, pentru liceu, a ales matematica si informatica. Bun cunoscator al limbii germane, a lucrat ca translator de curs in cadrul Colegiului de Institutori Waldorf  Bucuresti si destinul i-a oferit in 2005 sansa de a ajunge invatator Waldorf al unei clase cu predarea in limba germana. A putut, astfel, sa compare si sa aprofundeze, timp de 8 ani, cele 2 gramatici. Asadar, Daniel este de 8 ani invatator si profesor (de pictura) Waldorf. Are 8 ani de experienta in predarea flautului drept (blockflote) si a limbii germane copiilor din ciclul primar.

 

Printre experientele formatoare pentru el ar fi de mentionat ca incepand din anul 2004 s-a ocupat, la domiciliu, de educatia a 2 copii dislexici de 8 ani ce nu puteau fi scolarizati. Aceasta experienta zilnica, ce a durat 3 ani, i-a cultivat rabdarea si l-a provocat sa gaseasca metode de invatare pentru cazuri speciale. A mai avut ocazia sa  predea, in particular, matematica (3 ani), desenul, blockflote.

 

In paralel, il regasim intr-un peisaj muzical alternativ, ocupandu-se din 1998 de muzici medievale ori traditionale, alaturi de mai multe formatii. De asemenea,  compune si interpreteaza muzica de scena pentru spectacole de teatru (in special pentru copii) ce inglobeaza muzica live (Teatrul Logos, compania Hopa Trop). Din cand in cand il puteti vedea in concerte de muzica medievala ori traditionala (grupurile Trei Parale si Truverii).

 

Nu ar fi ramas in invatamant daca nu ar fi reusit sa faca din scoala un loc in care elevii sa-i vina cu bucurie. Impulsionat de necesitatile copiilor, lucreaza in prezent la proiectul unui CD ce cuprinde cantece pentru copii.