Alexandra Nicolae este absolventa a Colegiului Universitar Waldorf din cadrul Universitatii Bucuresti, Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei si absolventa a Universitatii ‘Spiru Haret’, fiind licentiata in filologie, specialitatea romana – engleza.

A facut cursuri de specializare la Institutul Witten, Germania (curs educatoare Waldorf) si detine un atestat de vorbitor limba engleza – Oxford. Recent, Alexandra a efectuat stagii de specializare la Goetheanum (Dornach, Elveția).

 

Scoala Libera Waldorf 2014-39

A activat ca:
– Profesor limba engleza- Scoala „George Enescu” – Sinaia
– Educatoare  Gradinita Waldorf Campina
– Asistent educator – Gradinita Waldorf „Sunlands” Stroud, Marea Britanie
– Asistent educator – Gradinita Waldorf „Wynstones” Marea Britanie
Alexandra a facut si stagii de practica pedagogica la:
– Gradinita Waldorf din Copenhaga, Danemarca
– Gradinita Waldorf din Witten, Germania

 

Alexandra s-a alaturat cu entuziasmul si forta sa echipei Scolii Libere Waldorf, unde activeaza ca profesor diriginte si preda cursurile de limba engleza.