Liliana Dumitriu este absolventă a Facultății de Filologie din cadrul Universității București, fiind licențiată în filologie, specialitatea engleză-germană.

2

A realizat specializarea în pedagogie Waldorf în cadrul institutului Goetheanistische Studienstätte din Viena/Austria.

A absolvit studiul doctoral de studii literare și culturale, în cotutelă, la Facultatea de Limbi si Literaturi Străine din cadrul Universității București și la Facultatea de Științe Umaniste și Culturale – Fakultät Geistes- und Kulturwissenschaften – din cadrul Otto-Friedrich-Universität din Bamberg/Germania.

A tradus cărți de pedagogie Waldorf, de antroposofie, de parenting ș.a.

 

Este membră a Universității Libere pentru Știința Spiritului – Goetheanum din Dornach/Elveția. În prezent colaborează, ca formator, cu Federația Waldorf din România în cadrul cursurilor de pregătire a cadrelor didactice.

 

A activat ca:
– Profesoară de limba engleză – Școala Nr. 5 (actualul liceu „Pavel Dan”) – Câmpia Turzii
– Învățătoare-dirigintă Waldorf la Școala Waldorf Cluj-Napoca
– Învățătoare-dirigintă și profesoară de germană la Liceul Teoretic Waldorf București

– Formator în alternativa educațională Waldorf

 

Liliana Dumitriu s-a alăturat echipei didactice a Scolii Libere Waldorf in calitate de profesor diriginte, fiind un ajutor nepretuit pentru intregul colectiv didactic prin cunoasterea sa, exemplul sau, echilibrul si modestia cu care isi ofera sfatul si sprijinul.