Otilia Birsan a absolvit in 2004 Facultatea de Stiinte Politice din cadrul SNSPA, cu specializarea Sociologie-Stiinte Politice. Dupa absolvirea facultatii a profesat timp de 12 ani in domeniul IT.

S-a alaturat colectivului Scolii Libere Waldorf in anul 2016, in calitate de pedagog pentru clasa pregatitoare in cadrul programului afterschool, iar din anul scolar 2017-2018 va fi invatatoarea noii clase pregatitoare. Apropierea Otiliei de pedagogia Waldorf s-a realizat mai intai in calitate de parinte care isi dorea si cauta un mod de dezvoltare armonios pentru propriul copil. Comunitatea parintilor, dar si intelegerea ritmului propus de pedagogia Waldorf si stilulului de viata promovat in scolile Waldorf, au ajutat-o sa ia decizia de a imbratisa o cariera pedagogica si de a deveni invatatoare in scoala noastra. In acest demers a avut sprijinul colegilor cu experienta si mentorilor scolii. De curand a efectuat un stagiu de pregatire la Scoala Waldorf din Freiburg – Germania.

Otilia este constienta ca pregatirea unui invatator nu se termina niciodata, mai ales intr-o scoala Waldorf care isi doreste sa ofere o educatie completa, bazata pe cunoasterea si intelegerea fiecarui copil, iar cu acest gand pleaca la drum in noul an scolar, alaturi de clasa pregatitoare.