1

Doamna Mirela Tatoli a absolvit Facultatea de Arte in 1969. A activat initial ca profesor de pictura, ulterior profesand timp de 17 ani ca grafician in tehnica publicitara.

O schimbare importanta s-a produs cand a facut cunostinta cu pedagogia Waldorf in anii 1990, atunci cand aceasta pedagogie a patruns la noi in tara, cand Mirela a fost printre primii dascali din Romania care au pasit cu entuziasm si daruire pe aceasta cale. Mirela a condus timp de 12 ani ca invatator si diriginte elevi de la clasa I la clasa a VIII-a, fiind printre putinii profesori Waldorf care au avut sansa sa-si insoteasca in acest fel copiii.

De la intalnirea sa cu aceasta pedagogie, Mirela profeseaza in Waldorf (ca invatator, profesor diriginte, profesor de arta, sustinand ateliere de pictura, modelaj, sculptura in lemn), a participat la zeci de simpozioane nationale si internationale si conferinte pe teme Waldorf, a devenit formator Waldorf si este apreciata ca fiind una dintre cele mai respectate si de referinta figuri ale pedagogiei Waldorf de la noi din tara. Cu toate acestea, se apleaca cu multa constienta asupra lucrului cu sine si perfectionarii sale permanente, si spune ca mai are multe lucruri de invatat de la copii.

Mirela s-a alaturat si a sustinut proiectul Scolii Libere Waldorf inca de la inceput, fiind unul dintre pilonii de sustinere ce confera stabilitate, siguranta si incredere. Este un dascal plin de har, care pastreaza vii in suflet comorile acestei pedagogii, iar acum ii ajuta pe alti dascali sa se astearna pe acest drum. Mirela este profesor de pictura si tehnologie la clasa a V-a si este mentorul cadrelor didactice ale Scolii Libere Waldorf, un model de pedagog Waldorf si in primul rand un model uman, iar implicarea sa merge de la asistenta la clasa si ghidarea colegilor mai tineri pana la sustinerea constanta si concreta cu sfaturi, materiale didactice, modele de practica, seminarii si ateliere pentru parinti si copii.