Razvan Ropotan este absolvent al Universitatii Nationale de Arta Teatrala si Cinematografica I.L. Caragiale din Bucuresti,

Razvan1

cu master si licenta in actorie de teatru.
In 2009 isi incepe munca de cercetare in educatie prin instrumente de arta participativa in cadrul Asociatiei Epsilon III. Mai tarziu devine trainer de teatru in festivaluri de teatru pentru liceeni din toata tara. In cadrul proiectelor la care participa ajunge in contact cu elevi de liceu din Bucuresti, Focsani, Targoviste, Bacau, Timisoara, Iasi s.a.
Se specializeaza ca trainer de teatru senzorial-labirint in ateliere specifice care au loc la Bucuresti, Timisoara sau Llandidno (GB).
Incepand cu 2011, construieste atelierul de teatru pentru copii cu varsta intre 5 si 14 ani, „Improvestea”, in cadrul proiectului cultural Lumea lui Momo. Atelierul este realizat folosind unelte de improvizatie si actorie pentru copii inspirate de Viola Spolin, Gianni Rodari si Augusto Boal.
In paralel dezvolta un program de studiu aprofundat de oratorie, „Vorbitorium”, program de care beneficiaza comunitatea Incubator107, angajatii Orange, studentii ASE (prin programul de educatie al Orange Concept Center), participantii la festivalul Roaba de Cultura si festivalul B’estFEST, dar si comunitatea Work at Home Moms Romania.
Din 2013 este asistent-coordonator al programului educational Teatrul Vienez pentru Copii, lucrand astfel cu copii cu varsta cuprinsa intre 6 si 18 ani, in scopul realizarii unei productii teatrale jucate exclusiv de copii.
Incepand cu toamna anului 2013, Razvan s-a alaturat echipei Scolii Libere Waldorf, devenind pedagog scolar in cadrul programului de dupa amiaza al scolii si sustinand aici si un atelier saptamanal de teatru. Razvan a absolvit cursurile de formare pentru invatatori Waldorf organizate de Federatia Waldorf si este student al Universitatii Bucuresti, Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, iar incepand cu anul școlar 2014 si-a asumat rolul de invatator diriginte in cadrul Scolii Libere Waldorf.