Sabina a absolvit facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala la Universitatea din Bucuresti in 2012, cu specializarea in Asistenta Scoiala. Aceasta experienta a ajutat-o sa isi creeze o imagine asupra complexitatii omului si a facut-o sa inteleaga unicitatea fiecarui individ in parte, necesitatea de a renunta la retete prestabilite.

Sabina1

Inca din liceu Sabina a facut parte din Organizatia Nationala Cercetasii Romaniei, experienta care a adus-o mai aproape de natura, povesti, joc si educatia prin aventura. In timp a participat la organizarea de tabere si activitati pentru cei mai mici dintre cercetasi (grupa de varsta 7-10 ani).

Incepand cu 2012, a colaborat cu Asociatia Komunitas in diferite proiecte de educatie nonformala, tinand ateliere foto-video, ateliere de animatie socio-educativa si educatie urbana (de explorare si intelegere a orasului).

In prezent, Sabina este studenta a Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei din cadrul Universitatii Bucuresti.

Intalnirea cu universul Waldorf s-a petrecut in cadrul masterului Pedagogii Alternative si Arta Teatrala in Educatie, din cadrul Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei in colaborare cu UNATC, pe care l-a absolvit in 2015.

Sabina s-a alăturat echipei Scolii Libere Waldorf ca pedagog afterchool. Incepand cu anul scolar 2016 -2017 a preluat ca invatator noua clasa pregatitoare care s-a format in cadrul Scolii Libere Waldorf.

Sabina marturiseste ca simte fiecare zi in scoala ca pe o noua provocare si un dar. Simte ca a descoperit un loc plin de frumos si echilibru si se bucura ca exista o astfel de alternativa pentru copii.