Prezentare Monica Dinca – invatator diriginte clasa a III-a

Monica Dinca este unul dintre fondatorii si sustinatorii proiectului Scolii Libere Waldorf. Intre 2013 si 2015 a fost pedagog afterschool in cadrul scolii, iar din toamna anului 2015 a devenit invatator, alegand constient un drum nou in viata sa, drum pe care il incepuse odata cu descoperirea pedagogiei Waldorf.
Monica este absolventa a facultatii de Relatii Economice Internationale din cadrul ASE Bucuresti si a facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei din cadrul Universitatii Transilvania. A absolvit, de asemenea, cursurile de formare pentru invatatori Waldorf organizate de Federatia Waldorf din Romania in perioada octombrie 2013 – iulie 2014, a efectuat un stagiu de pregatire la Goetheanum (Dornach, Elveția) si a participat la mai multe seminarii, cursuri si conferinte nationale si internationale avand ca tema pedagogia Waldorf.

Inainte de a se alatura proiectului nostru, Monica a lucrat mai multi ani in domeniul economic si apoi ca traducator (din limbile engleza si franceza). Timp de un an Monica a locuit in Franta impreuna cu familia, experimentand si pedagogia Waldorf pe stil francez, prin implicarea in activitatea gradinitei Waldorf pe care a urmat-o fiica sa in aceasta perioada.

In cadrul programului de afterschool, Monica a coordonat un atelier de mestesuguri si gospodarit, valorificandu-si alaturi de copii abilitatile pentru lucru manual si a sustinut un atelier de limba franceza, fiind o mare iubitoare a limbilor straine.

Ca invatator, Monica marturiseste ca este plina de entuziasm si emotii si foarte constienta de rolul sau important in viata clasei de copii, rol pe care si-l asuma cu responsabilitate si daruire.