Diana Vasilescu este absolventa a Facultatii de Arte din Bucuresti, cu master si licenta in cadrul sectiei de grafica.

Proiectele pe care le-a desfasurat de-a lungul timpului au avut interes cultural si artistic, adresandu-se vizualului si senzorialului copiilor. A lucrat tot timpul pentru a dezvolta si mentine deschisa latura creativa a celor mici. Timp de 2 ani, Diana a facut o incursiune picturala in arta naiva a copiilor cu varste cuprinse intre 3 si 7 ani, din cadrul a 8 gradinite. „Copii au primit cu bucurie culoarea in viata lor. Am ras, am pictat si ne-am jucat cu culoarea, lasand in urma noastra imagini frumoase.”, spune Diana despre acest proiect.

Din anul 2015 Diana s-a alaturat echipei Scolii Libere Waldorf, ca educatoare. In prezent, este studenta a Facultatii de Psihologie si Stiintele Educatiei din cadrul Universitatii Bucuresti si participa la cururile de formare pentru pedagogi Waldorf organizate de Federatia Waldorf. Incepand cu anul scolar 2018-2019, Diana a preluat rolul de invatatoare, mergand mai departe alaturi de copiii pe care i-a indrumat in cadrul grupei de gradinita.

Ca învățătoare, Diana ii ghideaza pe copii spre cunoastere, urmarind sa mentina interesul lor pentru frumos. „Ne jucam cu materiale natural senzorial, invatam jocuri de degete cu cuvinte si miscare, intram in incursiunea vietii printr-o placuta invatare activa si creativa, activam liber si imaginativ…”