Pedagogia Waldorf

Rudolf Steiner, filosof austriac, om de stiinta, pedagog si artist, a fost fondatorul pedagogiei Waldorf. La aproape un secol de la initierea acestei alternative la invatamantul traditional, reusita sa educationala este demonstrata de prezenta in peste 80 de tari, cu peste 1.150 de scoli si 2.000 de gradinite in toata lumea (o lista actualizata a institutiilor de invatamant Waldorf poate fi gasita aici: https://www.freunde-waldorf.de/fileadmin/user_upload/images/Waldorf_World_List/Waldorf_World_List.pdf. Steiner a fost unul dintre primii pedagogi care a recunoscut importanta copilariei timpurii pentru dezvoltarea individuala de mai tarziu si a creat instrumente de abordare a procesului de educare potrivit specificitatii fiecarei varste.

Pentru a afla mai multe informatii despre Waldorf in lume, puteti vizita urmatoarele site-uri:

www.freunde-waldorf.de

Steiner Waldorf Schools Fellowship: www.steinerwaldorf.org