Pedagogia Waldorf

Rudolf Steiner, filosof austriac, om de stiinta, pedagog si artist, a fost fondatorul pedagogiei Waldorf. La aproape un secol de la initierea acestei alternative la invatamantul traditional, reusita sa educationala este demonstrata de prezenta in peste 70 de tari, cu peste 1000 de scoli si 1800 de gradinite in toata lumea (o lista actualizata a institutiilor de invatamant Waldorf poate fi gasita aici: http://www.freunde-waldorf.de/fileadmin/user_upload/images/Waldorf_World_List/Waldorf_World_List.pdf). Steiner a fost unul dintre primii pedagogi care a recunoscut importanta copilariei timpurii pentru dezvoltarea individuala de mai tarziu si a creat instrumente de abordare a procesului de educare potrivit specificitatii fiecarei varste.

Pentru a afla mai multe informatii despre Waldorf in lume, puteti vizita urmatoarele site-uri:

www.freunde-waldorf.de

Steiner Waldorf Schools Fellowship: www.steinerwaldorf.org

Why Waldorf Works: www.whywaldorfworks.org

Bund der Freien Waldorf Schule: www.waldorfschule.de

Rudolf Steiner Schulen der Schweiz: www.steinerschule.ch

Les Ecoles Steiner-Waldorf: www.steiner-waldorf.org

www.waldorf-resources.org/links/

Inscrieri

In cadrul scolii functioneaza cate o clasa pentru fiecare an scolar al ciclului primar, clasele a V-a si a VI-a si trei grupe de gradinita. In prezent se fac inscrieri pentru anul scolar 2017 – 2018. Pentru intrebari legate de scoala, precum si pentru informatii privind procesul de inscriere, va rugam sa ne contactati utilizand informatiile din pagina de contact.