Radu este licentiat in matematica si absolvent al masterului de geometrie la Facultatea de Matematica a Universitatii  din Bucuresti. Si-a completat studiile printr-un master in Managementul Proiectelor Internationale la Academia de Studii Economice din Bucuresti si a devenit doctor in matematici la City University of Hong Kong.

A predat matematica la Facultatea de Matematica din cadrul Universitatii din Bucuresti, la Universitatea Tehnica de Constructii din Bucuresti, la City University of Hong Kong si la Colegiul National de Informatica Tudor Vianu din Bucuresti.

S-a alaturat ca profesor de matematica echipei profesorale a Scolii Libere Waldorf din toamna anului 2016, imbratisand cu mult entuziasm pedagogia Waldorf, in care se regaseste ca stil de predare si interactiune cu copiii, preluand ulterior rolul de invatator diriginte al uneia dintre clase. Prin cursurile de matematica  exploreaza cai de a-i apropia pe copii de matematica, de a o percepe ca pe o realitate palpabila, ca pe un instrument viu si fascinant. Ca invatator diriginte si-a asumat un parcurs educational alaturi de copii, urmarind sa le stimuleze curiozitatea si dorinta de invatare, bucuria cunoasterii si descoperirii.