Euritmie1

Cuvantul euritmie vine din grecescul euruthmiā, unde avea semnificatia de ritmic si armonios. Iar euritmia chiar asa este, fiind adesea caracterizata ca „vorbire devenita vizibila”. Euritmia este o arta care imbina arta vorbirii, muzica si teatrul si care are un rol important in educatia Waldorf. Euritmia este strans legata de deprinderea scrisului, limbilor straine, muzicii, geometriei si altor materii inrudite si este utilizata ca un element complementar invatarii academice. Studiind euritmia elevii invata dexteritatea miscarii, gratia, postura, echilibrul si concentrarea. Isi dezvolta de asemenea un simt pentru sunet si spatiu si pentru armonie sociala.

Chiar daca fiecare componenta a euritmiei reprezinta o arta in sine, combinarea acestora largeste si imbogateste si mai mult campul artistic al euritmiei. Desi se pot folosi instrumente muzicale (mai ales pianul), este important sa facem distinctia intre euritmie si dans, pentru ca euritmia nu este un simplu dans, ci transpunerea muzicii si versurilor in miscare (muzica si versuri care se vad).

Inca din vremuri indepartate, limbajul era frecvent legat de gesturi si dans, iar miscarea bratelor si mainilor, analizata cu atentie, capata un inteles de sine statator, chiar mai expresiv decat vorbirea propriu-zisa. In zilele noastre, s-a pastrat doar ceea ce numim „limbajul corpului”, redus adesea la cateva gesturi stereotipe, insa la o analiza mai atenta, modul in care o persoana isi misca bratele si mainile releva adesea in profunzime natura persoanei respective.

In pedagogia Waldorf, euritmia este utilizata si ca instrument care ii ajuta pe copii sa se familiarizeze si sa inteleaga in profunzime (sa transforme in experienta somatica) elemente precum orientarea in spatiu si coordonarea, formele geometrice si logica intrinseca a acestora, ritmul si proportiile, polaritatile de orice fel, agilitatea picioarelor si expresivitatea mainilor, colaborarea si coordonarea, simtul propriei prezente in spatiu si a prezentei celorlalti, un simt profund al limbajului viu.

Elementele folosite in euritmie conform curriculum-ului Waldorf introduc progresiv miscarile specifice acestei arte, de la gradinita pana la clasele din ciclul gimnazial: copiii mici sunt pusi in diferite situatii din natura, exprima prin miscari soarele si luna, animalele; in primele clase, fiecare copil are un loc pe cerc, miscarile sunt mai subtile, stau pe varfuri, se misca in zigzag; pe masura ce cresc, miscarile devin mai dinamice si sunt mai bine controlate de catre copii. Elementele euritmice sunt si ele introduse treptat: mai intai povestile sunt exprimate in euritmie, apoi formele geometrice, fractiile, spatiul si timpul asa cum sunt utilizate in fizica etc. Euritmia leaga fapte, experiente si concepte, armonizand intre ele gandirea, simtirea si vointa.

Euritmia este folosita si in mod terapeutic, la fel ca muzica si pictura, de exemplu (miscarile sunt usor modificate, insistandu-se pe relatia dintre o anumita miscare si insanatosirea unui anumit organ), insa ramane in esenta o arta, cu nimic mai prejos decat artele clasice, asa cum sunt cunoscute acestea in acceptiunea generala.

Atat pentru copii, cat si pentru adulti, euritmia reprezinta un exercitiu fizic care ajuta la dezvoltarea sanatoasa si armonioasa si care, in acelasi timp, intareste vointa si purifica sentimentele.