Blog

Scoala parintilor

  • aprilie 9, 2013
  • Posted in Blog
  • By admin

 

educatie_pentru_viitor_0.06.57.44

La Scoala Libera Waldorf a inceput din 2 aprilie un program destinat parintilor,  sustinut de Sebastian Stanculescu (http://sebastianstanculescu.ro/), invatatorul clasei pregatitoare. Cursul, structurat in mai multe module, menit sa fie o calatorie prin care sa il insotim constient pe copil in devenirea lui, are rolul de a le oferi parintilor anumite instrumente care sa le permita sa inteleaga mai bine formarea copiilor ca oameni. Aceasta intelegere poate veni din deschiderea de a schimba obiceiuri, de a adopta atitudini noi, de a fi prezenti in viata copilului cu empatie si iubire.

 

 

Sebastian utilizeaza ca metoda de lucru exercitii de dezvoltare personala, muzica, ritmuri si lucru individual si de grup pe studii de caz si situatii concrete de viata.

 

Tema primului modul a fost “Copilul prescolar si increderea in lume”. Sebastian ne-a aratat ca putem insoti dezvoltarea copilului nostru prin transformarea noastra ca parinti. A fi parinte inseamna in primul rand a-ti trezi copilul din tine, spre a intelege propriul tau copil. In prima intalnire s-a lucrat prin exercitii de introspectie si creativitate la tema: cum gasesc copilul din mine pentru a intelege mai bine sarcinile mele ca parinte. Am realizat ce important poate fi in interactiunea cu propriul copil sa poti sa ramai in contact cu copilul din tine. Incursiunile auto-biografice prilejuite de Sebastian au adus o incredibila schimbare a prespectivei, facandu-ne sa vedem din nou lumea de la inaltimea unui copil, de acolo de unde privesc si copiii nostri… Incercati sa aduceti copilul din voi la suprafata. Copilul vostru va simti asta si impactul va fi benefic deopotriva copilului si parintelui.

 

Cursurile vor continua astfel:

Marti, 7 mai – Dezvoltarea copilului si importanta artei in educatie
Marti, 4 iunie- Educarea tinerilor – perspective pentru parinti si profesori

Din septembrie vor fi aprofundate etapele de dezvoltare a copilului:
-0-3 ani – Vorbirea si a spune „nu”
-3-7 ani – Imitarea lumii
-7-9 ani – Rubiconul sau Trezirea fata de lume
-9-12 ani – Intelegerea lumii prin frumos
-12-14 ani – Pubertatea si crizele ei
-14-16 ani – Provocarile cautarii de sine
-16-18 ani – Lupta pentru libertate.Nonconformism si individualitate
-18-21 ani – Cine sunt eu si cum imi gasesc locul in lume
– Sarcinile educatiei in perspectiva dezvoltarii unor adulti echilibrati

Related Posts

Inscrieri

In cadrul scolii functioneaza cate o clasa pentru fiecare an scolar al ciclului primar, clasele a V-a. a VI-a si a VII-a si doua grupe de gradinita. In prezent se fac inscrieri pentru anul scolar 2019 – 2020. Pentru intrebari legate de scoala, precum si pentru informatii privind procesul de inscriere, va rugam sa ne contactati utilizand informatiile din pagina de contact.