Blog

Bazarul la Scoala Libera Waldorf

  • aprilie 23, 2013
  • Posted in Blog
  • By admin

IMG_3194

Pentru o scoala Waldorf comunitatea creata in jurul sau reprezinta un factor vital, este ceea ce o hraneste, este ceea ce confirma necesitatea existentei scolii. Evenimentele “sociale” organizate de scoala Waldorf au menirea de a apropia oamenii de scoala, de a arata unui public mai larg care sunt activitatile desfasurate in scoala si valorile promovate, ce este specific acestei scoli. Si de multe ori acest lucru se intampla mai usor in cadrul unui eveniment cu caracter informal, cum ar fi un bazar, in care oamenii pot socializa, se pot bucura de atmosfera creata, pot gusta ceva bun facut in casa, pot cumpara un lucrusor pretios confectionat cu migala si bucurie.

 

La Scoala Libera Waldorf pregatirile pentru bazar incep din vreme. Atunci cand pedagogul se duce cu entuziasm si daruire catre copii, cand le spune o povestioara potrivita momentului, copiii participa si mai plini de interes la procesul de confectionare a diverselor obiecte ce se vor vinde la bazar (pentru ca, inainte de toate, adultul trebuie sa creada cu adevarat in ceea ce spune copiilor). Se lucreaza obiecte care au legatura cu sarbatoarea ce urmeaza – de Craciun sunt confectionate oite, magarusi, personaje infatisand pe Iosif, Maria si Pruncul, pastorii, se impodobesc lumanari cu ceara modelata cu motive specifice sarbatorii, apar tablouri de iarna, de Paste se pregatesc oua decorate prin filtuire, iepurasi filtuiti, lumanari, tablouri de primavara, se picteaza ghivece in care se planteaza plante aromatice sau floricele, se modeleaza in lut oua sau suporturi de lumanari si altele asemenea. Materialele utilizate sunt naturale (precum lana, ceara, lut). Iar pentru bazar nu lucreaza doar doar copiii, ci si parintii, pentru ca in scoala Waldorf parintii se implica mult in viata scolii, in activitatile desfasurate, sunt foarte prezenti si ajuta mult. Inainte de bazar au loc cateva ateliere pentru parinti, la care acestia isi exerseaza indemanarea si isi scot la iveala creativitatea.

51

La orice bazar, ca la orice eveniment social :), bufetul este important. Parintii se organizeaza, stabilind fiecare ce va pregati, fiecare incercand sa prepare ceva cat mai sanatos, mai gustos si aspectuos :), asa ca apar de la maestrii bucatari ascunsi in oricare dintre noi preparate de post si/sau raw-vegane, de exemplu pasta de seminte de dovleac si rucola, sau de pasta de seminte de floarea soarelui cu rosii uscate, humus facut in casa, sau tort crud de caju si fructe de padure, bomboane crude de cocos si migdale si multe alte preparate (pizza, fasole batuta, pasta de masline), placinte (de spanac cu telemea de capra si muguri de pin, cu iaurt sau cu mere), multe prajituri, eheeei, si lista ar putea continua…

 

La bazar sunt invitati si expozanti care au produse compatibile cu ceea ce scoala promoveaza, cum ar fi produse alimentare bio, verdeturi proaspete, seminte germinate, paine cu maia, produse cosmetice bio, rechizite scolare folosite in Waldorf, jucarii de lemn sau din alte materiale, stil Waldorf, carti pentru copii si oameni mari.

Si, bineinteles, in primul rand, sunt prezente lucrusoarele confectionate de copii! Si ce confirmare mai incarcata de caldura sufleteasca poate exista pentru copil ca lucrul facut de el este minunat, decat faptul ca parintele sau ii admira obiectul creat si il cumpara la bazar?

 

In timp ce parintii savureaza linistiti o limonada si un fursec si se incing la vorba, copii pot participa, pe toata durata bazarului, la diverse ateliere, cum ar fi reprezentatii de teatru de masa, atelierul de facut turta dulce sau paine, unde se interc in a impleti colacei cat mai deosebiti ca forma, sau diverse alte activitati organizate special pentru ei si pentru momentul respectiv.

 

Bazarul reprezinta un mod prin care este sprijinita scoala (fondurile obtinute fiind destinate unor investitii in beneficiul copiiilor; de exemplu amenajarea curtii sau a locurilor de joaca, la cumpararea de jucarii si materiale pentru clase sau la „proiecte” pe care si le propun copiii, cum ar fi sa mearga intr-o excursie cu clasa). Dar mai mult decat atat, reprezinta un mod in care, parinti, copii, pedagogi, prieteni sustinatori, ne coagulam intr-o comunitate.

Related Posts

Inscrieri

In cadrul scolii functioneaza cate o clasa pentru fiecare an scolar al ciclului primar, clasele a V-a. a VI-a si a VII-a si doua grupe de gradinita. In prezent se fac inscrieri pentru anul scolar 2019 – 2020. Pentru intrebari legate de scoala, precum si pentru informatii privind procesul de inscriere, va rugam sa ne contactati utilizand informatiile din pagina de contact.