Blog

Eu in tara Waldorf – ce reprezinta pedagogia Waldorf pentru dascalii din Scoala Libera Waldorf

  • martie 20, 2013
  • Posted in Blog
  • By admin

Ceea ce trebuie sa traiasca intr-un grup de copiii, ceea ce trebuie sa vibreze, sa se propage in valuri pana la inima, pana la miscarile vointei, si, in cele din urma, pana la intelect, este ceea ce, inainte de toate, traieste in dascal, ceea ce traieste in el pur si simplu, prin faptul ca sta in fata copilului avand o anumita structura sufleteasca.

…Si pentru ca ceea ce face diferenta la o scoala Waldorf este reprezentat de oameni, de pedagogii ce se apleaca asupra fiintei in devenire a copilului, acesti oameni, dascalii din Scoala Libera Waldorf, deschid aici o fereastra spre sufletul lor, povestind fiecare despre sine in tara Waldorf.

 

„Pedagogia Waldorf a fost si este un dar nepretuit al vietii, care m-a asezat pe drumul catre mine, m-a ajutat sa ma descopar ca fiinta intreaga.

Continui sa parcurg acest drum dupa 20 de ani de consecventa profesionala, patrunsa fiind tot mai mult de miracolul care este copilul – „taina lui Dumnezeu”, cum il numeste Rudolf Steiner – si de responsabilitatea faptului ca numai printr-o stradanie plina de iubire gasim calea spre deslusirea acestei taine.

Pedagogia Waldorf m-a invatat sa primesc copilul in acceptare, veneratie si iubire, si cu respect pentru ceea ce aduce cu sine ca fiinta cosmica, apartinatoare cerului si pamantului deopotriva.

Sunt recunoscatoare pentru sansa de a-l fi descoperit pe Rudolf Steiner, fondatorul acestei pedagogii, descoperire care mi-a pus la dispozitie informatii nepretuite privind evolutia copilului (si a omului in general) in fiecare etapa de dezvoltare a vietii sale. Am incredere ca acest sistem de educatie, nascut dintr-o profunda cunoastere a fiintei umane si din dorinta de a repune omul in drepturile sale de fiinta libera, autonoma si creatoare, va fi tot mai cunoscut, inteles si aplicat.”

Laura Adascalitei, educatoare

 

„Sunt in Scoala Waldorf pentru ca vreau sa le oferim copiilor nostri o educatie care sa ii sprijine sa devina adulti echilibrati si activi. Cred in acest sistem care m-a format si pe mine si vreau sa contribui la educarea noilor generatii care vin din urma si au nevoie sa fie insotite in devenirea lor ca Oameni.”

Sebastian Stanculescu, invatator clasa pregatitoare

 

 

„Diamantul

da mai multa

lumina decat

primeste.

Caci el poarta

in sine

sufletul fiecarui

graunte de nisip

ce se `jertfeste`

pentru a-l slefui.

 

Suntem,

pe rand,

nisip sau

diamant

unul pentru

celalalt. (eu, in Tara Waldorf)”

 

Daniel Pop, invatator clasa pregatitoare din anul scolar 2013-2014

Related Posts

Inscrieri

In cadrul scolii functioneaza cate o clasa pentru fiecare an scolar al ciclului primar, clasele a V-a. a VI-a si a VII-a si doua grupe de gradinita. In prezent se fac inscrieri pentru anul scolar 2019 – 2020. Pentru intrebari legate de scoala, precum si pentru informatii privind procesul de inscriere, va rugam sa ne contactati utilizand informatiile din pagina de contact.